Jak upravit WordPress, aby byl rychlý na všech zařízeních?

Na téma rychlost načítání webu a jeho dopad na úspěšnost webu bylo vypracováno mnoho různých studií. Drtivá většina závěrů vyzdvihuje fakt, že uživatelé jednoduše nechtějí čekat. Nedokáží se tak dlouho soustředit a v momentě, kdy se jim web pomalu načítá, ztrácí zájem a odchází. Pro majitele webů by to měl být impuls pro zrychlení a jasný signál, že je nutné zbytečné prodlevy v načítání řešit.

Pro redakční systém WordPress to platí také a vy nyní máte možnost podívat se na několik tipů, které vám pomohou vaši WordPress prezentaci zrychlit na všech zařízeních. Dokonce i méně zkušený uživatel dokáže velmi jednoduše podniknout kroky, jejichž přínosem bude okamžité zrychlení webu.

Jak zjistit rychlost načítání webu?

Načítání webu může zpomalovat celá řada věcí od hostingu po externí skripty až po velikost obrázků. Než se vůbec rozhodnete rychlost optimalizovat, dává smysl zjistit si, jak rychle se váš web načítá a jak jste na tom v porovnání s konkurencí. Nástroje pro měření vám pomohou odhalit i základní chyby a ukáží vám směr, jakým se při opravě a výběru vhodných pluginů ubírat.

Mezi jedny z nejvyužívanějších nástrojů patří Pingdom Website Speed Test a PageSpeed Insight od Google. Vyplníte URL adresu vašeho webu, začnete test a během několika sekund víte, jak dlouho se web načítá a kde jsou hlavní problémy.

Budeme-li se konkrétně bavit o WordPressu, mezi zdroje zpomalující načítání nejčastěji patří již jednou zmíněný hosting, nevyhovující šablona, absence cachování, špatné pluginy a externí skripty. Všechny tyto problémy dokážete vyřešit vhodným výběrem a používáním několika šikovných pluginů.

Šablona pro vysoký výkon

Pokud víte, že váš web bude navštěvovat větší množství lidí a zároveň nemáte možnost investovat do hostingu s naddimenzovanými parametry, musíte být obzvláště obezřetní při výběru WordPress šablony. Bohužel ne každý tvůrce rychlosti věnuje pozornost a šablonu optimalizuje. My jsme se při vývoji prémiové šablony Ark rychlostí zabývali velmi intenzivně a výsledkem je skóre 94 dle GTMetrix a 99 v Pingdom v testu.

Zdržení na straně šablony tak rozhodně nečekejte. Šablona je plně responzivní a tím pádem se můžete spolehnout na rychlé načítání nejen na desktopu, ale například také na tabletu a mobilu.

Cachování je to kouzlo

Cachování dat lze velmi zjednodušeně popsat jako uchovávání dat na pozdější použití. A jakmile jsou data jednou připravena, není nutné je znovu zdlouhavě načítat. Cachování tak zrychluje načítání webu. Šablona Ark je nejen optimalizována pro co nejvyšší rychlost, ale zároveň k ní dostanete cachovací plugin Fresh Performance Cache. Stačí aktivovat a vše je vyřešeno. Načítání se okamžitě znatelně zrychlí, což si můžete ověřit i prostřednictvím zmíněných testů.

Jako další populární plugin pro cachování WordPressu lze doporučit WP Super Cache, který dokonce podporuje CDN neboli sítě pro doručování obsahu (Content Delivery Network). Šablona Ark je s tímto pluginem opět kompatibilní.

Aktualizujte a aktualizujte

Každá nová verze WordPressu nepřináší pouze nové funkce, ale také opravy různých chyb. A v mnoha případech právě tyto chyby mohou zpomalovat načítání webu. Aktualizace WordPressu tak určitě nepřehlížejte. Stejně tak aktualizujte pluginy a šablony. Tento přístup vám zajistí nejen rychlost, ale také bezpečnost. O zabezpečení WordPressu a důležitosti aktualizací jsme pro vás připravili již dříve samostatný článek.

Pracujte vhodně s multimediálním obsahem

Mezi vůbec největší položky, které je nutné při načítání stránky stáhnout, patří většinou multimediální obsah v podobě videí a obrázků. Optimalizujte ho! Je-li to možné, pro umístění videa doporučujeme využívat YouTube nebo Vimeo. Do příspěvku či stránky na WordPressu vám následně stačí vložit pouze odkaz a video s přehrávačem se načte z externího zdroje bez toho, aby zatěžovalo váš hosting.

Obrázky nenahrávejte do WordPressu zbytečně velké a v nevhodných formátech. Grafické programy typu Adobe Photoshop vám umožňují uložit obrázek pro web a upravit velmi přesně míru komprese. Velikost obrázku dokážete znatelně snížit bez toho, aby na první pohled utrpěla kvalita. V extrémních případech snížíte velikost klidně až pětkrát a obrázek bude vypadat pořád stejně.

Zařaďte vyšší rychlost

Nečekejte, až budou mít rychlý web všichni ostatní. Optimalizujte rychlost načítání a vyberte si šablonu, která je připravena na vysoký výkon. Nebo vy snad nechcete zlepšit rychlost načítání vašeho WordPress webu?

Copyright © 2020 FRESHFACE, s.r.o. | Zásady ochrany osobních údajů

x

Abychom Vám mohli nabídnout maximální užitek z našich stránek, využíváme technologie cookies. Toto využití můžete odsouhlasit kliknutím na tlačíko Souhlasím níže. Více informací.