Co dělat, když vám parametry či služby stávajícího hostingu nevyhovují? Nezůstávejte u něj jako mnoho jiných uživatelů jen z toho důvodu, že máte obavy z migrace WordPressu. Přesun tisíců souborů a důležitých dat sice budí respekt a je spojen s určitým rizikem, ale ve výsledku je vše pouze o dodržení správného postupu. Podívejte se na jednotlivé kroky „stěhování webu“.
Manuální migrace WordPress webu
1. Stažení souborů z FTP
Připojíte se k vašemu stávajícímu FTP serveru. K tomu je nejlepší využít FTP klienta. Mezi populární volby uživatelů WordPressu patří například Cyberduck, FileZilla, WinSCP nebo Free FTP. Přihlašovací údaje máte od poskytovatele hostingu. Po připojení najdete složku s instalací WordPressu, označíte všechny soubory a složky a překopírujete si je na lokální disk. Stažené soubory doporučujeme také zazálohovat na externí či cloudové úložiště.
2. Exportování databáze
Váš web tvoří nejen soubory stažené v prvním kroku, ale také data v databázi, ke které se WordPress připojuje. Při migraci tak musíte stáhnout nejen soubory, ale také exportovat databázi. Přihlaste se do prostředí, které vám hosting pro správu databáze poskytuje. Ve většině případů je přístup zajištěn přes nástroj phpMyAdmin. U některých poskytovatelů máte přístup k databázi přímo přes hlavní administraci.
Při exportování databáze je důležité zkontrolovat, zda-li exportujete celou databázi včetně všech tabulek. Všechna ostatní nastavení můžete ponechat ve výchozím stavu. Přesný postup je u každého hostingu jiný. Více informací byste se v případě potřeby měli dozvědět z oficiální nápovědy.
3. Nahrání souborů na nový hosting
Všechny soubory stažené v prvním kroku nahrajete na nový server. Jedná se prakticky o opačný postup. Prostřednictvím FTP klienta se připojíte k vašemu novému FTP serveru a všechny soubory nahrajete do složky určené pro web. Pokud se v této složce nachází od hostingu nějaké soubory (například index.html), před přenosem je smažte.
4. Import databáze
U hostingu, na který web přesouváte, musíte vytvořit novou MySQL databázi. Uložte si k ní přihlašovací údaje, budete je potřebovat. Následně se přihlaste do prostředí pro správu databáze a zvolte funkci pro import. Při importu vyberte soubor databáze z lokálního disku a nahrajte ho. Ostatní volby většinou stačí ponechat ve výchozím nastavení. Po úspěšném importu by se vám mělo zobrazit potvrzení, že vše proběhlo v pořádku.
5. Nastavení přístupu do databáze
Protože se název a přístupové údaje k databázi na novém hostingu liší, musíte upravit přístup k databázi v konfiguračním souboru WordPressu. Ten má název wp-config.php a nachází se v kořenové složce. Otevřete si soubor na serveru pro úpravu a do následujících řádků vyplňte nové údaje:
define(‘DB_NAME’, ‘vyplňte název databáze’);
define(‘DB_USER’, ‘vyplňte přihlašovací jméno’);
define(‘DB_PASSWORD’, ‘vyplňte heslo’);
define(‘DB_HOST’, ‘vyplňte adresu databáze’);
Změny v souboru uložte. Je-li vše správně vyplněno, váš WordPress se k databázi připojí a načte všechna data.
6. Nastavení šablony
V některých případech je nutné migrovat také nastavení šablony, které může být uloženo v různém formátu. Stejně tak je nutné upravovat URL adresy. Šablona Ark má přesně z tohoto důvodu přímo v ovládacím panelu funkci Migration.
7. Přesměrování domény
Jakmile jsou soubory společně s databází přesunuty na nový hosting, zbývá pouze přesměrovat doménu. V administraci domény přejděte k editaci jednotlivých DNS záznamů (A, AAAA, CNAME atp.) a vyplňte údaje nového hostingu. Změna se po uložení projeví až po vypršení platnosti záznamu v cache (hodnota TTL) Obvykle je platnost nastavena na 3600 sekund, tedy jednu hodinu. To, zda-li je doména již přesměrována, si můžete ověřit přes DNS check tool.
Po přesměrování domény zkontrolujte funkčnost webu. Vše funguje? Máte hotovo a starý hosting můžete deaktivovat.
Migrace WordPress webu přes plugin
Pro migraci WordPressu existuje také několik pluginů, díky kterým nemusíte soubory a databázi přesouvat ručně. Mezi oblíbené pluginy zdarma se řadí All-in-One WP Migration.
1. Export WordPressu
Nainstalujte a aktivujte plugin All-in-One WP Migration na stávající web. Po aktivaci se v menu zobrazí odkaz a v něm možnost exportu. Web exportujte do souboru. Pokročilé nastavení vám umožňuje zvolit, zda-li chcete exportovat úplně vše. Plugin po spuštění exportu provede zálohu, která může v závislosti na velikosti webu trvat až několik desítek minut. Soubor se stáhne na váš lokální disk.
2. Nový WordPress
Pro migraci přes plugin si na novém hostingu musíte připravit čistou instalaci WordPressu. Některé hostingy umožňují instalaci CMS přímo z administrace. Tato instalace se stane prostředím, do kterého budete importovat data původního webu.
3. Import WordPressu
Do nového WordPressu nainstalujte opět plugin All-in-One WP Migration a tentokrát v něm vyberte možnost importu. Z lokálního disku nahrajte dříve uložený soubor. V závilosti na velikosti souboru může import trvat až několik desítek minut.
Když vše proběhne v pořádku, plugin vám zobrazí potvrzení. Následně opět stačí přesměrovat doménu (popsáno v bodu 6 ruční migrace) a je hotovo! Váš web běží z nového hostingu.
TIP: Migrace bez výpadku
Aby v obou případech migrace proběhla bez výpadku a vy jste mohli doménu přesměrovat až na úplný závěr migrace, jak je uvedeno v návodu, neobejdete se bez editace souboru hosts. Díky němu můžete vašemu operačnímu systému nastavit pro určitou doménu IP adresu nového hostingu ještě před reálnou změnou DNS.
Soubor můžete editovat pouze s administrátorskými právy. A kde se soubor nachází?
Microsoft Windows %SystemRoot%\System32\drivers\etc\hosts
Mac OS X /private/etc/hosts
Linux /etc/hosts
Soubor upravíte v textovém editoru. Do souboru hosts stačí přidat řádek s IP adresou nového hostingu a doménou webu, tedy například:
46.28.104.66 vasedomena.cz
Po uložení se vám v internetovém prohlížeči načte po zadání adresy obsah nového hostingu. Díky editaci hosts zkontrolujete v případě ruční migrace funkčnost ještě před změnou DNS. U migrace přes plugin zase získáte přístup do WordPressu, který potřebujete, abyste plugin nainstalovali.
Tento návod je primárně určen pouze pro změnu hostingu při zachování stejné domény, třebaže některé body v postupu jsou identické. Za změnu domény je považován také přechod na HTTPS.
Přesun WordPress webu nechte na nás
Máte projekt, na kterém vám záleží? Nechcete nic riskovat? Neváhejte si nás najmout! Jsme profesionální a dokonale sehraný tým k vašim službám, který stojí za oceňovanou WordPress šablonou Ark. Postaráme se o bezstarostnou a rychlou migraci vašeho WordPress webu na nový hosting. Pomůžeme vám nejen s migrací, ale také s optimalizací výkonu, tvorbou pluginů a vývojem dalších funkcí. Pokud hledáte WordPress experty, obraťte se na nás!